Zmiana cen ubezpieczenia po wypadkach

OC to obowiązkowe ubezpieczenie dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego, które w razie wypadku z winy ubezpieczonego pozwala na udzielenie odszkodowania poszkodowanemu bez ponoszenia własnych kosztów. Jego wysokość nie jest jednak taka sama dla każdego użytkownika. Kwota składki zależy od szeregu czynników: pod uwagę brany jest m.in. wiek kierowcy, jego doświadczenie w prowadzeniu auta, a także brak lub wystąpienie szkód podczas dotychczasowej jazdy samochodem.
Zmiana ceny ubezpieczenia ma miejsce przede wszystkim w przypadku osób o podwyższonym ryzyku wypadku. Jeśli wypadki zdarzają się nam zbyt często, kwota składki może wzrosnąć nawet o 260%. Wynika to z potrzeby gromadzenia większych środków, przeznaczonych na odszkodowania w razie dalszych wypadków z naszej winy. W przypadku bezszkodowej jazdy i przedłużenia polisy u tego samego ubezpieczyciela dostajemy natomiast zniżkę rzędu 20%, zaś jeśli w ciągu 8 lat ubezpieczenia nie przytrafiła nam się żadna stłuczka – zapłacimy aż 60% mniej.
Zmiana cen OC dotyczy nie tylko sytuacji po wypadku. Zwyżki pojawią się także wtedy, gdy posiadamy stary samochód, który zwiększa ryzyko kolizji (cena składek może być wyższa nawet o 100% wartości dotychczasowej kwoty), przewozimy 8-9 osób (dla kierowców busów wzrost składek może osiągnąć nawet 200%), jesteśmy młodym kierowcą z prawem jazdy ważnym krócej niż 3-4 lata, co również ma zwiększać prawdopodobieństwo wypadku (100-80%) nie mamy zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia (30% więcej) lub przeprowadzonego przeglądu technicznego auta (20%). Wszystkie zwyżki mają na celu gromadzenie kwoty ubezpieczeniowej na odszkodowanie, wykorzystane w razie stłuczki.
Osoby o obniżonym poziomie ryzyka wypadkowego mogą natomiast skorzystać z kilku możliwości zniżek OC, które obejmują wspomniany już bezszkodowy przebieg ubezpieczenia i kontynuację bezwypadkowej jazdy, a także zniżkę dla kobiet, osób między 35 a 55 rokiem życia, upust na nowe auto oraz w razie jednorazowej płatności za składkę. W czterech ostatnich przypadkach zniżki OC wynoszą ok. 5-10%.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz