Zasady zdrowej diety

19 Kwi

Zasady zdrowej dietyZdrowie i dieta to aspekty życia, na które współcześnie kładzie się szeroki nacisk. Zdrowy tryb życia, zdrowe, właściwe odżywianie stanowią temat do dyskusji na łamach prasy, radia i telewizji. Jedno z drugim silnie ze sobą koreluje. Nie można być zdrowym, nie dbając o to, co się je. To, co jemy, decyduje o tym, jak się czujemy.

Dieta wpływa na stan naszego organizmu i może być to wpływ tak pozytywny, jaki i negatywny. Zdrowie to przede wszystkim profilaktyka, a jeśli profilaktyka to i posiłki profilaktyczne. Racjonalna, zbilansowana dieta jest w stanie uchronić nas przed chorobami, ma wpływ na siły witalne i ogólne samopoczucie.

Dieta dla każdego

W zależności od wieku, wykonywanej pracy czy chorób, na które zapadamy, dieta powinna być dostosowana do potrzeb każdego człowieka. Powinna być odpowiedzią na potrzeby jego organizmu. Nie powinno nikogo dziwić, iż inaczej powinien wyglądać jadłospis górnika, inaczej dziecka chodzącego do szkoły, inaczej osoby skarżącej się na przewlekłe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Posiłki profilaktyczne maja w tych wypadkach szczególne znaczenie. Dieta pracującego fizycznie mężczyzny powinna uwzględniać jego zapotrzebowanie energetyczne. Powinna być zatem kaloryczna i dająca siłę do pracy. Uczące się dziecko potrzebuje w swoim jadłospisie produktów, które ułatwią mu koncentrację, dają silę do działania, usprawnia myślenie. Bogate w składniki mineralne i odżywcze posiłki to podstawa jego diety.

Osoba chorująca

Osoba chorująca, tym bardziej na schorzenia układu pokarmowego, w szczególności powinna zadbać o posiłki profilaktyczne. Odpowiednia dieta, lekkostrawna, bogata w wartości odżywcze i składniki mineralne pozwoli na uporanie się z choroba i dolegliwościami lub przynajmniej zmniejszy odczuwanie ich negatywnych skutków. Dieta ma duży wpływ na powrót do zdrowia i na całe nasze życie. Nieodpowiednie odżywianie jest jednym z głównych czynników wpływających na pojawienie się różnego rodzaju schorzeń. Umiar i odpowiedni skład posiłków naprawdę decyduje o naszym zdrowiu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *