Warto pamiętać o ubezpieczeniu OC

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkiem, więc taką polisę powinien wykupić każdy, kto posiada pojazd mechaniczny dopuszczony do ruchu. Nabywając używane auto, można przejąć ubezpieczenie od poprzedniego właściciela, tak samo wygląda sprawa ze sprzedażą.

Nie wszystkie sytuacje są jednak jasne, bo często powstaje dylemat, co zrobić w przypadku kradzieży pojazdu bądź jego oddaniu do stacji demontażu? Cóż wszystkie ubezpieczenia samochodów zawierane są na okres 1 roku, więc jeśli składka została opłacona w całości, osoba, która pozbyła się auta, byłaby stratna.

Wygaśniecie obowiązku ubezpieczeniowego

W sytuacji wyrejestrowania samochodu obowiązek ubezpieczeniowy wygasa. Należy, więc niezwłocznie udać się do ubezpieczyciela i poinformować go o zaistniałej sytuacji, wtedy opłaty zostaną naliczone ponownie, a od dnia zgłoszenia do końca ważności polisy pieniądze nadpłacone zostaną oddane właścicielowi. Warto o to zadbać, bo wysokość zwrotu może być duża. Do ubezpieczyciela należy zgłosić się również, jeśli pojazd został skradziony. W sytuacji, gdy auto zostało wywiezione i sprzedane poza terenem kraju, bądź przekazane do stacji demontażu również za granicą obowiązek ubezpieczeniowy przestaje istnieć, oczywiście ten fakt także warto zgłosić by nie doszło do sytuacji, iż składki będą naliczane za pojazd, którego już nie ma. W tej sytuacji ubezpieczenie AC czy NNW również automatycznie wygasają. Niestety w przypadku kradzieży samochodu sprawa nie jest jednak taka prosta.

Utrata zniżek

Osoba, która dopuściła się przywłaszczenia cudzego mienia ruchomego, nie odpowiada za szkody wyrządzone tym pojazdem, lecz wszystko spadnie na polisę faktycznego właściciela OC. Dlatego by uchronić się przed starą zniżek lub dodatkowymi kosztami należy o fakcie kradzieży bezzwłocznie zawiadomić zarówno odpowiednie organy ścigania, jak i ubezpieczyciela. Jak widać, kwestie OC należy pilnować w każdej sytuacji, bo nawet wypadek spowodowany przez osobę, która pożyczyła pojazd, spowoduje znaczną stratę zniżek, a co za tym idzie składki wzrosną. Można samemu przeliczyć sobie wysokość polisy, bo do tego celu idealnie sprawdzi się kalkulator OC, jaki można odnaleźć na stronach chyba każdej firmy ubezpieczeniowej. Na pewno dzięki niemu będzie można w przybliżeniu poznać, jakie wydatki będą związane właśnie z zakupem polisy. Krótko mówiąc, w kwestii ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej trzeba dobrze się orientować, by nie ponosić dodatkowych kosztów zwłaszcza tych powstałych nie z winy właściciela, choć najlepiej z problemem zwrócić się do agenta, który skutecznie doradzi, co zrobić w danej sytuacji.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz