Ubezpieczenie domu i jego zakres

Ubezpieczenia majątkowe obejmują między innymi ubezpieczenie domu. Obecnie jest to jedna z tych form ubezpieczeń, które cieszą się naprawdę wielką popularnością. Z uwagi na powtarzające się w naszym kraju wyjątkowo silne wichury i powodzie coraz więcej osób podejmuje decyzję o ubezpieczeniu swojego domu.

Jest to rozwiązanie gwarantujące spokój, bezpieczeństwo i spokoju sen.

 Zapoznaj się

W każdej umowie, którą podpisujemy z ubezpieczycielem, znajdziemy mnóstwo terminów i rozmaitych podziałów. Warto pamiętać, że różne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą pewne rzeczy rozumieć inaczej. W momencie podpisywania umowy większość klientów nie zwraca na to większej umowy. Problem pojawia się wówczas, kiedy powstanie szkoda. To, jak rozumiane były określone pojęcia może bowiem mieć bezpośredni wpływ na to, czy ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie.

Elementy o charakterze stałym

Większość towarzystw ubezpieczeniowych za elementy stałe domu uważa:

  • ściany;
  • fundamenty;
  • elementy o charakterze konstrukcyjnym.

W niektórych do elementów stałych zalicza się także powłoki malarskie, okna, a nawet armaturę sanitarną. Zawsze warto dopytać dokładnie, co w danym przypadku rozumiane jest pod pojęciem elementów stałych. Dobrym rozwiązaniem jest dołączenie do umowy aneksu, w którym ubezpieczyciel bardzo dokładnie wymienia elementy o charakterze stałym.

Elementy zewnętrze

To wszystkie te elementy, które znajdują się nie wewnątrz domu, ale na zewnątrz. Muszą one być jednak z domem związane na stałe. W związku z tym za elementy zewnętrzne uważane są balkony, tarasy, rynny, ale również kominy. Przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe za elementy stałe uważane są także elementy oświetlenia zewnętrznego, a nawet anteny pozwalające na odbiór programów telewizyjnych.

Instalacje

Ubezpieczenie domu i jego zakresTutaj nie ma rozbieżności, co do rozumienia tego, czym jest instalacja. Wszystkie działające na terenie naszego kraju towarzystwa ubezpieczeniowe jako instalacje rozumieją instalację:

  • wodną;
  • gazową:
  • hydrauliczną;
  • centralnego ogrzewania.

Raczej nie trafimy na towarzystwa, które w tym przypadku stosuje jakieś inne klasyfikacje.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz