Ubezpieczenia dla rolników – obowiązkowe i dobrowolne

Ubezpieczenia dla rolników – obowiązkowe i dobrowolneWszyscy chyba doskonale wiedzą, że ubezpieczenia pojazdów dzielą się na obowiązkowe oraz dobrowolne. Nie tylko jednak właściciele pojazdów muszą się ubezpieczać – to także obowiązek między innymi rolników. I także oni muszą wykupić polisę obowiązkową, lecz mogą do niej również dobrać dodatkowe ubezpieczenie!

Ubezpieczenie obowiązkowe

Ubezpieczenia dla rolników są konieczne, ponieważ nigdy nie wiadomo co ich spotka – powodzenie ich gospodarki jest uzależnione w dużej mierze od pogody, a ta jest przecież zmienna. Dlatego w podstawowym pakiecie ubezpieczeń znajdziemy między innymi ubezpieczenie od takich zdarzeń losowych jak pożar, powódź, grad, lawina czy zapadanie się ziemi. Co ciekawe, z uwagi na fakt, że rolnicy mają zwykle w posiadaniu spore obszary ziemi, ubezpieczenie obejmuje zwykle również upadek statku powietrznego, który może być przecież niespodziewany i zniszczyć spore tereny. Tak naprawdę takie podstawowe ubezpieczenie obejmuje dwa ubezpieczenia – OC rolnika i budynków rolniczych.

Ubezpieczenie dobrowolne

Każdy rolnik może również ubezpieczyć się dodatkowo – żeby ustrzec się pozostawienia samemu sobie, gdy nadejdzie tragedia, której nie przewidziano w tradycyjnym ubezpieczeniu. Jeśli na przykład jakiś budynek zostanie zniszczony z powodu wypadnięcia z drogi pojazdu i wjechania w zabudowanie, tradycyjne ubezpieczenie nic by nie wypłaciło – a przecież zniszczenia również będą znaczne, zatem warto się na tę okoliczność zabezpieczyć. Dodatkowe ubezpieczenia mogą dotyczyć różnych dziedzin i różnych sytuacji – wszystko uzależnione jest od wyboru konkretnej firmy ubezpieczeniowej oraz od tego co zostanie zawarte w podpisanej przez obie strony umowie. Warto jednak wiedzieć, że na przykład jeśli ktoś ma pasiekę i pragnie ją dodatkowo zabezpieczyć, szczególną ochroną chce objąć posiadany staw rybny, albo najbardziej zależy mu na zabezpieczeniu hodowanego drobiu, znajdzie ofertę dostosowaną do swoich potrzeb – w tej chwili jest ich bowiem na rynku bez liku i wszystkie różnorodne.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz