Ubezpieczając samochód

Ubezpieczając samochód

Ubezpieczenia samochodowe występują w wielu postaciach. Jedne wymusza na nas prawo, inne są całkowicie dobrowolne. W tym krótkim wpisie postaram się pokazać na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zawieraniu ubezpieczeń.

Przede wszystkim musimy wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które jest obowiązkowe. Musi je posiadać każdy właściciel samochodu a brak wykupionego ubezpieczenia oznacza, że zostanie nałożona na nas kara w kwocie nawet do pięciu tysięcy złotych. Uczynić to należy najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Ten rodzaj ubezpieczenia chroni nas przed odpowiedzialnością finansową za straty, które inny uczestnik ruchu drogowego poniesie z naszej winy. Warunki ubezpieczenia są tu podobne w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, bo jego zakres i wysokość opłat reguluje ustawa.

Inaczej działa autocasco czyli ubezpieczenie dobrowolne

W tej formule chronieni jesteśmy my i jeśli cokolwiek stanie się z naszym autem także z naszej winy otrzymamy odszkodowanie. Autocasco chroni nas także jeśli nasz samochód zostanie na przykład skradziony czy też ukradzione zostaną niektóre elementy tego samochodu jak wycieraczki czy koła. Do dobrowolnych ubezpieczeń należy też NNW, które gwarantuje ochronę w przypadku, gdy w wyniku wypadku doznamy uszczerbku na zdrowiu. Ten rodzaj ubezpieczenia chroni nas nie tylko w trakcie jazdy ale też przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu, podczas załadunku, postoju na trasie, pożaru samochodu czy nawet naprawy i garażowania. W ramach ochrony możemy też zadecydować czy ubezpieczeniem ma zostać objęty wyłącznie kierowca czy także wszyscy ewentualni pasażerowie.

Assiastance

Z kolei usługa assistance stanowi swoiste uzupełnienie polisy nie obowiązkowej i ma nas wspomagać w sytuacjach kiedy samochodów po prostu nam się zepsuje. W ramach tej umowy możemy liczyć na przykład na holowanie, pomoc techniczną, a w wersjach bardziej rozbudowanych na wsparcie prawne czy pomoc medyczną potrzebną po wypadku samochodowym. W ramach assistance możemy wykupić taką formułę ochrony, która będzie aktywna także poza granicami naszego kraju.

Sprawdź również http://www.mtu24.pl/

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz