Skuteczne oszczędzanie na przyszłość

Skuteczne oszczędzanie na przyszłośćWiele mówi się obecnie o tym, że już młodzi ludzie powinni zacząć myśleć o swojej przyszłości ekonomicznej i zadbać o środki na czas emerytury. Wydaje się im to być bardzo odległą przyszłością, jednakże nie można liczyć jedynie na emeryturę gwarantowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oczywiście, każdy taką otrzyma, jednak nie będzie to świadczenie w spodziewanej wysokości. Wiele osób będących obecnie na emeryturze narzeka, że ich świadczenia nie wystarczają na to, aby prowadzić życie podobne do dotychczasowego.

Kto powinien zacząć odkładać na emeryturę?

Osoby w wieku po trzydziestym roku życia, powinny więc zainteresować się tematem. Najlepiej jest zdecydować się na systematyczne odkładanie, nawet niewielkich sum pieniędzy. Jeżeli perspektywa emerytury jest dość daleka, wystarczy oszczędzanie co miesiąc około stu do dwustu złotych. Po kilkudziesięciu latach gromadzenia takich oszczędności na IKZE, można liczyć już na całkiem sporą sumę pieniędzy. Jeżeli z czasem uda się odłożyć nieco więcej, wówczas można już liczyć na bardzo dobrą emeryturę. Trzeba pamiętać o tym, że jest to alternatywa dla tradycyjnej emerytury, która i tak będzie wpływała co miesiąc na rachunek bankowy.

Dla wielu osób, bardzo ważne jest bezpieczeństwo finansowe ich oraz ich rodziny w przyszłości. Trzeba przecież liczyć się z tym, że dorosłe dzieci będą oczekiwały pomocy w kupnie domu, czy też samochodu. Jeżeli gromadzi się środki sukcesywnie na IKE, można pomóc całej rodzinie i samemu również korzystać w pełni z życia. Istnieją również inne sposoby na to, aby pomnożyć nieco zgromadzone przez siebie pieniądze. Wiele osób decyduje się na przykład na wpłatę środków na lokatę bankową długoterminową. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Co prawda, banki oferują swoim klientom oprocentowanie, jednakże nie są to wysokie sumy. Większość zysków z lokat czerpią same banki i instytucje finansowe, ponieważ to one inwestują pieniądze swoich klientów na giełdzie.

Inwestowanie drogą do wzbogacenia

Lepiej jest zająć się tym samodzielnie. Można wiele oszczędzić, wybierając odpowiedni fundusz inwestycyjny. Takie fundusze inwestują środki w odpowiednie instrumenty finansowe. Najlepiej jest wybierać te pewne i bezpieczne, jak akcje i obligacje, czy też nieruchomości, jeżeli posiada się nieco więcej oszczędności. Dobre fundusze inwestycyjne potrafią pomóc dorobić się klientom i znacznie ich wzbogacić. Wiele osób zdecydowało się na taki krok i są one bardzo zadowolone z efektów, jakie przyniosło im oszczędzanie z funduszami. Niekiedy zyski bywają większe od tych spodziewanych.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz