Rola pomocy dydaktycznych w edukacji

Każdy nauczyciel pracujący z dziećmi posługuje się jakimiś pomocami dydaktycznymi. Najczęściej to szkoła jest wyposażona w odpowiednie pomoce dostosowane do wieku.

Wszelkiego typu puzzle, układanki, nawlekanki, plansze edukacyjne pomagają w rozwoju dziecka.

Rozrywka i nauka

Uczą myślenia, rozwijają inteligencję i koncentrację. Stanowią doskonałą rozrywkę i narzędzie pracy. Coraz częściej w szkołach są stosowane tablice interaktywne, one pomagają i uatrakcyjniają zajęcia lekcyjne, szczególnie dla dzieci w wieku 4- 6 lat. Dla nich jest to nowość, bardzo ich to ciekawi. Zetknięcie się dziecka z nowoczesnością jest nieuniknione, dlatego dobre jest to, że szkoła udostępnia taki kontakt w nawiązaniu do edukacji. Nauczyciel kierunkuje postępowania ucznia oraz ilość czasu spędzonego przy tablicy. Taki sprzęt nigdy nie zastąpi nauczyciela, który jest tutaj koordynatorem działań. Podczas takich zajęć kształtuje się spostrzegawczość, logiczne myślenie, pomysłowość i wyobraźnia.

Na tablicy interaktywnej

Rola pomocy dydaktycznych w edukacjiDziecko uczy się kształtów, kolorów, potrafi wykonywać podstawowe czynności na tablicy interaktywnej. Zajęcia wzbogacone o taki sprzęt niewątpliwie zachęcą do działania. Spowodują, że uczeń chętniej będzie uczestniczył w lekcjach. Już od najmłodszych lat dziecko powinno kształtować swoje zdolności motoryki małej. Sprzyjać będą temu wszelkiego typu nawlekanki, koraliki, układankach. Dziecko nabiera precyzji wykonywania danych czynności, rozwija wyobraźnię. Bardzo ważne jest w najmłodszych latach malowanie, rysowanie, wycinanie i klejenie, to wszystko rozwija motorykę małą. W wieku szkolnym dziecko nie będzie miało problemów z malowaniem i pisaniem. Pomoce dydaktyczne mają na celu urozmaicić zajęcia szkolne, rozwinąć konkretne umiejętności i zdolności. Niejeden nauczyciel sam przygotowuje różnego typu pomoce np. krzyżówki, zagadki.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz