Redukcja kosztów w firmie

Redukcja kosztów w firmieKażdemu przedsiębiorcy zależy na tym, aby jego firma miała zachowaną płynność finansową. Oczywiście zależy mu też na tym, aby stale zwiększać swoje zyski. Okazuje się jednak, że są sytuacje, w których firma nie tylko nie zwiększa zysków, ale też rosną koszty związane z jej funkcjonowaniem. To sygnał, że należy szukać oszczędności.

Na jakich wydatkach można zaoszczędzić?

Pewnych kosztów nie tylko nie da się uniknąć, ale nawet zmniejszyć. Nie da się zaoszczędzić na kosztach związanych z zatrudnianiem pracowników. Są jednak pola, w których redukcja kosztów jest możliwa. Na początek warto się przyjrzeć czy wszystkim pracownikom rzeczywiście potrzebne są służbowe laptopy, samochody i telefony komórkowe. Redukcja kosztów można więc rozpocząć ograniczając liczbę bonusów dla pracowników. W wielu firmach bardzo poważnym obciążeniem są rachunki za energię elektryczną. Spore oszczędności może przynieść wymiana zwykłych żarówek na energooszczędne. Warto także uczulić pracowników, aby kończąc pracę wyłączali wszystkie urządzenia z funkcją stand-by. Koszty można zmniejszyć także na tak prozaicznych rzeczach jak zakup papieru do drukarek. Dzisiaj wiele faktur można wystawiać w formie elektronicznej. Warto też wspomnieć, że tam, gdzie codziennie zachodzi konieczność drukowania dużej ilości dokumentów, opłacalna może okazać się wymiana drukarki atramentowej na laserową. Zaoszczędzić można również na księgowości. W najmniejszych firmach sprawy księgowe można prowadzić samodzielnie. W większych można je zlecić zewnętrznej firmie. Gdzie jest tutaj redukcja kosztów? Zatrudniając pracownika trzeba zapłacić mu pensję. Do tego dojdą obowiązkowe składki. Warto też przyjrzeć się jak rozliczane są wydatki związane z podróżami służbowymi pracowników. W zwiększeniu kontroli nad wydatkami pomocy jest expense.

W każdej firmie znajdą się pola, w których można szukać oszczędności. Redukcja kosztów wcale nie musi być bolesna, nie musi oznaczać też pogorszenia warunków pracy. Oszczędności warto szukać jeszcze zanim firma straci płynność finansową.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz