Powłoki malarskie do ścian wewnętrznych

Powłoki malarskie do ścian wewnętrznychIstnieje wiele sposobów na wykończenie ścian wewnątrz domu, mieszkania czy obiektu komercyjnego. Do tego celu z powodzeniem wykorzystywane są różne powłoki malarskie, które pełnią funkcję dekoracyjną i jednocześnie ochronną – dla ścian i sufitów. Do wyboru spośród takich powłok mamy wiele różnych produktów. Na który się zdecydować?

Rodzaje powłok malarskich

Wyroby wykorzystywane do malowania ścian zasadniczo dzielą się na trzy grupy. Są to farby, emalie i lakiery. Poszczególne produkty wykorzystujemy i dobieramy pod kątem typu podłoża, warunków użytkowania i wymagań, jakie ma spełnić powłoka. W budownictwie mieszkaniowym wykorzystywane są przede wszystkim farby, które wykazują wysoką zdolność krycia powierzchni i dużą przyczepność do podłoża.

Wszystkie wyroby wykorzystywane do malowania ścian mają w swoim składzie spoiwo, decydujące o własnościach użytkowych powłoki malarskiej, a także pigment, rozcieńczalnik i wypełniacz. Z czego złożona jest zatem farba do ścian i jakie rodzaje farb można zastosować we wnętrzach?

Skład farby malarskiej

Spoiwo jest podstawowym składnikiem, który zawiera każda farba do ścian. Najczęściej owym spoiwem są różne rodzaje polimerów, które po odparowaniu rozcieńczalnika (m.in. wody), tworzą trwałą powłokę. Polimerami w farbach malarskich są akryle, alkidy, poliuretany, silikony, kopolimery itp.

Pigment w farbie odpowiada za jej kolor. Decyduje też o trwałości kolorów na ścianach oraz o własnościach kryjących powłoki malarskiej. Pigmenty mogą być pochodzenia mineralnego lub organicznego, a dla użytkownika najbardziej istotne jest to, jaki jest stopień rozdrobnienia pigmentu – im jest drobniejszy, tym farba do ścian wykazuje wyższą zdolność krycia.

Rozcieńczalnik sprawia, że farba staje się bardziej płynna i łatwiej ją nanieść na ściany. Można wykorzystywać farby wodorozcieńczalne i te z rozcieńczalnikami organicznymi.

Farby, podobnie jak lakiery, mogą zawierać dodatki nadające im szczególne własności użytkowe i technologiczne. Dzięki dodatkom mogą mieć własności antybakteryjne, przeciwgrzybowe, czy wykazywać wyższą odporność na promieniowanie słoneczne.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz