Oszczędzanie środków w firmie

Prowadząc firmę każdy przedsiębiorca szuka najróżniejszych rozwiązań, żeby chociaż trochę zaoszczędzić. Te właśnie poszukiwania sprzyjają rozwojowi zjawiska, jakim jest coraz bardziej popularny outsourcing kadr. Brzmi poważnie, ale to nic skomplikowanego. Nazwa ta jest skrótem od anglojęzycznego wyrażenia: „outside-resource-using”.

W wolnym tłumaczeniu chodzi o korzystanie z zasobów zewnętrznych. Dalej brzmi niejasno i zbyt profesjonalnie? Otóż, outsourcing w firmie, to po prostu zatrudnianie pracowników, którzy zatrudnieni są w firmie zewnętrznej. Dzięki temu, opłaty związane z ich zatrudnieniem są niższe niż zatrudnianie ich bezpośrednio w firmie macierzystej.

Hipermarkety

Zabieg ten można często zaobserwować w dużych hipermarketach, gdzie do obsługi kas zatrudnieni są kasjerzy z firm zewnętrznych. Szeroko stosowany jest również outsourcing księgowy, od którego właściwie wszystko się zaczęło. Przedsiębiorstwa zamiast zatrudniać księgowych na stałe, coraz częściej zaczęli korzystać z usług księgowych zewnętrznych, co w efekcie okazało się na dłuższą metę znacznie tańsze, mimo że tak samo skutecznie, jak tradycyjne zatrudnienie tego typu pracowników. Rachunkowość zatrudniona przez outsourcing kadry płace trzyma na tak samo zadbanym poziomie jak zawsze, a dzięki tej oszczędności można pozwolić sobie na nową inwestycję lub drobne zmiany w strukturze firmy lub jej wyposażeniu czy zasięgu.

Outsourcing

Korzystanie z usług zewnętrznej firmy ochroniarskiej również zalicza się do outsourcingu. Wiele restauracji na podobnej zasadzie zatrudnia swoich kucharzy lub kelnerów, zwłaszcza w okresie wakacyjnym czy nawału rezerwacji, jak śluby, chrzty czy komunie święte. Współcześnie ogromnie ważna jest dobra promocja produktu czy usługi, dlatego zatrudniane są różne agencje reklamowe oraz piarowcy, czyli ludzie zajmujący się wizerunkiem firmy oraz jej pracowników. Podobnie jak w wypadku kadr, tak i tutaj zachodzi korzystanie z zasobów zewnętrznych. Outsourcing rozwija się coraz bardziej i staje się popularny w różnych branżach, w zależności od zapotrzebowania.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz