Ogólne Warunki Ubezpieczenia – dokument, który należy dokładnie przeczytać

17 Sty

Każdy, kto decyduje się na ubezpieczenie domu, mieszkania, wykupienie polisy na życie czy ubezpieczenia turystycznego powinien pamiętać o bardzo dokładnym zapoznaniu się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

OWU – bo tak w skrócie określa się ten dokument – zawiera cały szereg istotnych informacji, których nie wolno lekceważyć.

Dokładnie zapoznaj się z treścią

Ogólne Warunki Ubezpieczenia to dokument, który zawsze trzeba przeczytać. Nigdy nie należy robić tego w pośpiechu. Jeżeli czegoś nie rozumiemy, od razu należy dopytać o to przedstawiciela towarzystwa, który podpisuje z nami umowę. W dokumencie tym znajdują się informacje, które dotyczą:

  • okresu na jaki zawieramy umowę;
  • sytuacji, w których pojawia się odpowiedzialność towarzystwa za powstałą szkodę;
  • okresu karencji – czy jest on stosowany, jeśli tak, jak ile dni wynosi;
  • ochrony tymczasowej – czy jest ona stosowana, czy też nie;
  • tego, w jakim trybie można odstąpić od umowy;
  • tego, kiedy umowa może zostać wypowiedzona i w jakim trybie.

Przedmiot i zakres ubezpieczenia

Informacje o przedmiocie oraz zakresie ubezpieczenia znajdziemy w OWU. Czytając dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia, możemy ustawić czy dany rodzaj polisy jest dla nas w ogóle odpowiedni, a zaproponowana przez towarzystwo ochrona ubezpieczeniowa w ogóle nam odpowiada. Trzeba tylko pamiętać o jednym: Ogólne Warunki Ubezpieczenia zawsze czytamy jeszcze zanim na umowie pojawi się nasz podpis. Już po podpisaniu umowy nie ma to w zasadzie żadnego sensu. Przedmiot i zakres ubezpieczenia dokładnie mówią nam, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel w ogóle będzie mógł nam pomóc.

Wyłączenie odpowiedzialności

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – dokument, który należy dokładnie przeczytaćTo niemniej ważny punkt. Wyłączenie odpowiedzialności mówi nam o sytuacjach, kiedy ochrona ubezpieczeniowa w ogóle nie ma miejsca. Są to więc sytuacje, kiedy mimo powstania szkody nie otrzymamy pomocy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć w jakich dokładnie sytuacjach ochrona ubezpieczeniowa nie obowiązuje. Dzięki temu nie będziemy czuli się zaskoczeni, kiedy ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz