Od czego zależy wysokość składki OC?

Składka OC jest składką, jaka opłaca się z tytułu podstawowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Na jej wysokość składa się kilka znaczących czynników. Niektóre z nich maja znaczenie istotne, inne mniejsze. Nie mniej jednak wszystkie one są brane pod uwagę, kiedy oblicza się ile kosztować będzie OC samochodu. Podstawowym czynnikiem jest marka i wiek samochodu. To są pierwsze elementy i pierwsze informacje, o jakie pytają agenci ubezpieczeniowi. Od nich zależy wysokość składki na pewno.

Poza tym czynnikiem decydującym o wysokości składki OC jest też pojemność silnika i przebieg samochodu. Niekiedy pyta się również o ilość drzwi czy model samochodu. Bardzo istotny wpływ na to, jak wysoka będzie składka OC ma też sama osoba właściciela samochodu.

Ubezpieczenie OC

Jeśli będzie to osoba młoda i niedoświadczona jej wysokość może znacznie wzrosnąć. Bardzo wazy jest staż, przez jaki opłaca się ubezpieczenie OC. Poza tym ważne jest też doświadczenie jako kierowcy. Im jest ono dłuższe, tym korzyści są większe i składka jest niższa. W przypadku osób młodych, takich, które kupiły swój pierwszy samochód, ubezpieczenie OC AC może być bardzo wysokie. Dlatego w takich sytuacjach bardzo często samochody kupują oni razem z rodzicami. Kiedy współwłaścicielem jest doświadczony kierowca, ubezpieczenie takiego samochodu jest zdecydowanie tańsze. Kiedy młody kierowca opłaca samochód samodzielnie jego OC może kosztować nawet ponad 1000 zł.

Ubezpieczenie AC

W wielu wypadkach o wysokości składki OC decyduje też fakt, czy ubezpieczenie jest kontynuowane czy umowa zawierana jest na nowo. W przypadku kontynuacji wiele firm udziela zniżek. Na wysokość opłat z tytułu OC wpływa też fakt, czy opłata następuje jednorazowo czy jest podzielona na raty. Przy opłatach jednorazowych koszt jest mniejszy, niż w przypadku opłaty rozbitej na raty. O wysokości polisy OC mogą zadecydować też inne posiadane polisy. Jeśli przy zawieraniu polisy OC zdecydujemy się na dodatkowe ubezpieczenie mieszkania lub domu, oferta może być dużo korzystniejsza. Takie zabiegi stosuje wielu ubezpieczycieli.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz