Najważniejsze ubezpieczenia komunikacyjne

Najważniejsze ubezpieczenia komunikacyjneWydawać by się mogło, że w samochodzie jesteśmy bezpieczni. Codziennie na drogach poruszają się miliony ludzi i nic się nie dzieje. Z drugiej strony, jeśli dobrze się przyjrzymy, w czasie każdego przejazdu zauważymy gdzieś odrobinę rozbitego szkła, dostrzeżemy jakiś uszkodzony samochód, a w radio prawdopodobnie będzie mowa o jakimś poważniejszym wypadku.

W rzeczywistości bowiem drogi są miejscem dość niebezpiecznym i chociaż wielu osobom udaje się unikać wszelkich zdarzeń drogowych, są one ryzykiem, które musimy mieć wkalkulowane. Drobne stłuczki są niestety codziennością wielkich miast, a i poważniejsze zdarzenia drogowe wcale nie są rzadkością. Trzeba się od nich po prostu ubezpieczyć.

Jakie są najważniejsze ubezpieczenia komunikacyjne?

Najważniejsze ubezpieczenia komunikacyjne to ubezpieczenia OC i AC. Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Ubezpiecza nas ono bowiem od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli przez nasz błąd lub nieuwagę za kierownicą spowodujemy jakieś straty, na przykład uderzymy w inny samochód, naszym obowiązkiem będzie pokrycie tych strat. Uderzenie w nowe lamborghini mogłoby się skończyć jednak naszą ruiną finansową. Właśnie dlatego istnieje obowiązkowe ubezpieczenie OC, które w takich sytuacjach pokryje straty przez nas spowodowane. Jest to korzystne dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, bo co by się nie działo, ofiary zdarzeń drogowych są zawsze bezpieczne.

Wady ubezpieczenia OC

Jedyny problem z ubezpieczeniem OC jest taki, że nie pokrywa ono strat sprawcy wypadku oraz ofiary, jeśli sprawca nie został ustalony, na przykład po porysowaniu samochodu na parkingu. W takim przypadku musielibyśmy pokryć straty z własnej kieszeni, ale tutaj z pomocą przychodzi nam ubezpieczenie AC. Ubezpieczenie AC polega po prostu na zabezpieczeniu nas przed skutkami własnych błędów, a także, jeśli tylko dana umowa ubezpieczenia AC obejmuje takie przypadki, przed skutkami zdarzeń losowych oraz wandalizmu i kradzieży. Za każdym razem trzeba dokładnie sprawdzić, co właściwie obejmuje umowa ubezpieczenia AC, ponieważ każda ubezpieczalnia traktuje to inaczej.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz