Kredyt pod budowę domu – ważne informacje

Jeżeli chodzi o kredyt na budowę domu to na pewno warto jest zwrócić uwagę na elementy, które mają drugorzędne znaczenie podczas jego wyboru na zakup mieszkania. Jednym z nich jest koszt ubezpieczenia pomostowego.

Czym w zasadzie ono jest? Jest to ubezpieczenie płacone od momentu wypłaty kredytu do czasu ustanowienia hipoteki na rzecz danego banku. O ile w przypadku zakupu już gotowego mieszkania to ubezpieczenie będziemy opłacać zaledwie przez kilka miesięcy, to w przypadku budowy domu może to trwać nawet kilka lat lata. Składki ubezpieczenia pomostowego naliczane są poprzez podwyższenie oprocentowania kredytu. Warto dodać, że występują znaczące różnice w dostępnych ofertach. Można na pewno znaleźć takie, gdzie koszt będzie o połowę tańszy jak i dwukrotnie droższy od podanej wartości. Specyficznym elementem kredytu na budowę domu jest również to, że zwykle nie jest on wypłacany jednorazowo lecz w kilku częściach – zwane są one transzami.

Transze kredytu

Druga i kolejne transze są wypłacane dopiero, gdy udokumentujemy, że pieniądze z poprzedniej zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. Konieczne staje się więc kontrolowanie wszelkich postępów prac. Ponadto zdecydowana część banków wysyła na budowę swoich pracowników w celu przeprowadzenia inspekcji.

Prowizja od kredytu

Wtedy trzeba liczyć się z tym, że za każdym razem, gdy inspekcja będzie konieczna zapłacimy prowizję. Musimy również zdawać sobie sprawę z faktu, że postęp wszelkich prac może też być dokumentowany na podstawie zdjęć i dziennika budowy. Niektóre banki działające na rynku wymagają przedstawienia faktur potwierdzających na co zostały wydane pieniądze. Jednak zwykle nie muszą one obejmować całej kwoty. Najczęściej wystarczy w ten sposób udokumentować ok. 50 proc. poniesionych wydatków. Oprócz kosztów związanych z kredytem należy również doliczyć do niego ubezpieczenie domu. Coraz więcej banków wymaga posiadanie takiego dokumentu. Jest to dla nich najlepsze zabezpieczenie.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz