Kradzież telefonu. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Ubezpieczenie mienia bardzo często zawiera w swoim składzie ubezpieczenie telefonu. W końcu coraz częściej korzystamy z bardzo mocno rozbudowanych smartfonów posiadających coraz to nowsze funkcje. Ich wartość rynkowa jest wysoka wobec czego narażone są na kradzież.

Jeżeli tylko masz pewność, że telefon został Ci skradziony to pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest zawiadomienie Policji. Na pozór może wydawać się niekonieczne, ale według informacji z Komendy Głównej Policji wykrywalność tego typu kradzieży w ostatnich 3 latach plasuje się na stałym poziome 23%. Zawsze są więc szansę, że telefon do Ciebie wróci. Ponadto pamiętaj o tym, aby zabezpieczyć swoje dane i koniecznie powinieneś zablokować  kartę SIM u operatora. Obowiązkowo musisz to zrobić, jeżeli na telefonie używałeś bankowości elektronicznej. Możesz też  w salonie swojego operatora złożyć wniosek  o zablokowanie nr IMEI telefonu, aby uniemożliwić korzystanie z niego w jakiejkolwiek polskiej sieci komórkowej.

Wymagane zaświadczenia

Miej na uwadze fakt, że jest to procedura związana z koniecznością posiadania zaświadczenia z Policji o kradzieży, dokumentacji potwierdzającej, że jesteś właścicielem telefonu oraz pisemnego wniosku o blokadę. Wiele nowoczesnych modeli telefonów posiada aplikacje, które pozwalają zlokalizować jego położenie. Z ich pomocą możesz wyłączyć, zablokować lub wyczyścić skradzione urządzenie oraz wszelkie dane. Jest to możliwe tylko w sytuacji kiedy smartfon ma uruchomiona transmisję danych. Jak działają tego rodzaju aplikacje? Jest to prosta zasada nadajnika i odbiornika. Telefon, który ma dostęp do Internetu oraz GPS, nadaje sygnał, co pozwala potwierdzić jego lokalizację. Odbiornik, jakim może być tablet, smartfon lub komputer, z pomocą aplikacji prezentuje na wyświetlanej mapie, gdzie dokładnie znajduje się nasza własność.

Włączenie GPS

Podstawową sprawą jest więc włączenie GPS w telefonie od razu po zainstalowaniu Menedżera. Aplikacja ta pozwala również na zablokowanie telefonu z poziomu innego urządzenia. Jeśli Twój telefon jest ubezpieczony od kradzieży, musisz koniecznie zgłosić to zdarzenie na Policję, aby otrzymać odszkodowanie z polisy. Ubezpieczenie telefonu, które może zostać wykupione dodatkowo u operatora bądź w towarzystwie ubezpieczeniowym daje Ci gwarancję zwrotu kosztów w przypadku, gdy dojdzie do jego kradzieży. Aby jednak środki zostały wypłacone trzeba spełnić szereg warunków.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz