Korzyści wynikające z zastosowania turbosprężarki

1 Gru

Korzyści wynikające z zastosowania turbosprężarkiMoże wydać się to dosyć zaskakujące, ale pierwsza turbosprężarka wykorzystana w silniku spalinowym została już w 1885 roku, czyli grubo ponad 100 lat temu.

Oczywiście początkowa wydajność takiego układu nie należała do najwyższych, ale sama idea ponownego wykorzystania mocy spalin, które normalnie odprowadzane są z silnika, wydała się jak najbardziej słuszna i sam wynalazek był na przestrzeni lat doskonalony, chociaż jego zastosowanie w seryjnie produkowanych samochodach osobowych ma oczywiście o wiele krótszą tradycję, sięgająca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, w pierwszej kolejności rozwiązanie to obecne było przede wszystkim w samochodach sportowych, a dopiero później stosować zaczęto je także w innych typach pojazdów.

Turbosprężarki w samochodach z małymi silnikami

Obecnie niczym dziwnym nie są już nawet względnie niewielkie silniki benzynowe, w których zastosowana została turbosprężarka. Powodów zastosowania takiego właśnie rozwiązania jest całkiem sporo. Po pierwsze jest to znakomity sposób na zwiększenie mocy silnika, bez konieczności dokonywania dodatkowych zmian, czy zwiększenia zużycia zużywanego paliwa.

Zobacz również: http://lodz-naprawa-lodzkie.regeneracja-turbosprezarek.pl/lodz.html

Co więcej, ponieważ pojawia się tutaj możliwość ponownego wykorzystania energii odprowadzanych spalin, zużycie paliwa jest odpowiednio mniejsze . W szczególności ma to znaczenie w przypadku pojazdów napędzanych olejem napędowym, którego cena jest obecnie dosyć wysoka, ale też nic nie stoi na przeszkodzie odnośnie tego, aby turbinę zastosować także w silnikach benzynowych. Dodatkowo ze względu na coraz większa powszechność tego typu rozwiązań, regeneracja turbosprężarek samochodowych nie jest już zabiegiem tak kosztownym jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, tak zastosowanie turbiny relatywnie zmniejsza koszty eksploatacji pojazdu. Inną zaletą zastosowania turbosprężarki jest oczywiście reedukacja emitowanych przez silnik spalin.

Ekologia, a turbina

Obecnie, gdy zwracamy coraz większą uwagę na ekologię, także w kwestii samego przemysłu motoryzacyjnego i poziomu emisji spalin w używanych na co dzień pojazdach, jest to bardzo ważny czynnik przemawiający za zastosowaniem turbiny.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *