Kolonie młodzieżowe. Co musi sprawdzić rodzic?

Bardzo wielu rodziców boi się posyłać swoje dzieci na kolonie młodzieżowe, gdyż obawia się warunków panujących na miejscu i braku odpowiedniej kadry zarządzającej. Tymczasem wszystkie te rzeczy jesteśmy w stanie sprawdzić jeszcze przed wysłaniem dziecka na kolonie.

Standard ośrodka

Wybierając miejsce wypoczynku zwróćmy uwagę na to, gdzie znajduje się ośrodek, do którego wybiera się nasze dziecko. Czy będzie to miejsce nad morzem, czy jeziorem? Jeśli tak to, jaka jest odległość do najbliższego akwenu i czy dzieci będą mogły z niego swobodnie skorzystać. Bardzo ważne jest też sprawdzenie standardu samego ośrodka, w którym dziecko spędzi większość czasu. Interesuje nas rodzaj zakwaterowania, czy będą to pokoje, domki, namioty, campingi oraz to jaka ilość osób będzie w pomieszczeniu. Ważny jest dostęp do łazienki i ilość samych urządzeń sanitarnych. W przypadku młodszych dzieci sprawdźmy, czy jest dostęp do placu zabaw. Jeśli chodzi o starsze dzieci, to czy do ich dyspozycji będą boiska do gier zespołowych, sale konferencyjne, sale taneczne, sale fitness.

Kolonie młodzieżowe. Co musi sprawdzić rodzic?

Opiekunowie i program

Kolejnym elementem, który musimy koniecznie sprawdzić, jest kadra opiekunów i wychowawców, z którymi przebywać będzie dziecko. Kadra składa się z kierownika kolonii, który jest odpowiedzialny za plan ramowy każdego dnia wyjazdu oraz wychowawców, którzy mają pod swoją opieką daną liczbę dzieci. Warto zatem poznać liczbę kolonistów i opiekunów, z czego wynika, ile dzieci przypada na opiekuna. Interesuje nas też to czy mają oni ukończone kursy na wychowawcę kolonijnego, a także czy mają ważne zaświadczenie o niekaralności. Sam wyjazd powinien mieć odpowiedni plan dnia. Ten musi być bogaty i wypełniony po brzegi, gdyż koloniści nie mogą mieć ani chwili na nudę i tęsknotę za rodzicami. Zwróćmy uwagę czy w planie wyjazdu nie został wpisany jakiś wyjazd do innego miasta, zwiedzanie czy dodatkowe atrakcje, które w znacznym stopniu podniosą atrakcyjność kolonii młodzieżowych. Ostatecznie sprawdźmy, czy organizator ma odpowiednią zgodę od kuratorium oświaty na organizację wypoczynku dla dzieci oraz ubezpieczenie.

Dowiedz się więcej odwiedzając https://www.atas.pl/

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz