Jakie zalety mają panele fotowoltaiczne?

Wytwarzana przez słońce energia nic nie kosztuje. Słońce produkuje ją do tego w takiej ilości, że wystarczy na co najmniej kilka milionów lat. Tradycyjna energia każdego roku staje się coraz droższa; coraz częściej więc zwracamy się ku energii słonecznej. Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej powszechnym widokiem w naszym kraju. Montując panele fotowoltaiczne przez cały rok zapewnimy sobie dostęp do darmowej i czystej energii.

Jak to działa?

Panele fotowoltaiczne mogą produkować prąd czerpiąc energię słoneczną tylko w dzień. Wytworzona przez nie w ciągu dnia energia elektryczna musi więc zostać zmagazynowana. Prąd, który powstaje w kolektorach słonecznych jest prądem stałym, aby móc zasilać nim znajdujące siew domach urządzenia, musi zostać zamieniony na prąd zmienny. Częścią instalacji fotowoltaicznej są więc nie tylko panele fotowoltaiczne, ale także akumulatory i falowniki. W falownikach następuje zamiana prądu stałego na zmienny; w akumulatorach wyprodukowana w ciągu dnia energia jest magazynowana.

Jakie zalety mają panele fotowoltaiczne?

Gdzie zamontować kolektory?

Panele fotowoltaiczne montowane są głównie na dachach domów. Z uwagi na panujący klimat optymalna jest połać dachu skierowana na południe. Najbardziej efektywnie kolektory pracują, gdy kąt nachylenia dachu wynosi 30-35 stopni. Panele fotowoltaiczne można montować zarówno na dachach nowych, jak i już istniejących domów. Dostępne dzisiaj rozwiązania pozwalają na montaż kolektorów nie tylko na dachach. Specjalne prefabrykowane postumenty umożliwiają montaż paneli fotowoltaicznych także w ogrodzie, a dzięki stelażom można je zamontować również na balkonie czy tarasie. Oczywiście, miejsca te nie mogą znajdować się w cieniu.

Montaż instalacji fotowoltaicznej to spory wydatek; zwraca się on jednak już po kilku latach. Instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa, to także jest jej zaletą. Do tego zachowuje wysoką sprawność przez przynajmniej 30 lat. W krajach Europy Zachodniej wciąż działają instalacje, które mają już więcej niż 30 lat.

Sprawdź także: https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/panele-fotowoltaiczne/

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz