Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego?

20 Paź

Jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego? Niektórym rodzicom wydaje się, że konieczność opanowania tego języka jest czymś tak oczywistym, że o żadnym specjalnym zachęcaniu nie musi być mowy. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste. Zbyt surowy nauczyciel, niepowodzenia w początkowej fazie nauki i zaległości trudne do odrobienia to tylko niektóre powody, dla których tak wiele dzieci ma problemy z opanowaniem języka obcego, a gdy pojawia się niepowodzenie i brak wiary we własne możliwości, przekonanie dziecka do nauki jest coraz trudniejsze.

Język za granicą

Jeśli nauka w szkole nie przynosi spodziewanych rezultatów, być można warto poświęcić na nią także czas wolny? Nie mamy tu jednak na myśli obowiązki ślęczenia nad książkami do późnych godzin wieczornych i powtarzania dzieciom, że bez angielskiego nie ma dla nich przyszłości. Często najlepsze rezultaty przynosi łączenie tego, co przyjemne z tym, co pożyteczne, dlaczego więc nie zdecydować się na językowe obozy zimowe?

Przerwa między semestrem zimowym i letnim nie jest długa, nie oznacza to jednak, że powinniśmy spędzać ją w domu. Przeciwnie, to czas znakomicie nadający się do tego, aby wyrwać dziecko z domu i zaproponować mu coś niezwykłego. Naukowo potwierdzono, że język obcy najlepiej przyswaja się za granicą, dlaczego więc nie wysłać dziecka do Londynu, aby tam wzbogacało swoje słownictwo i uczyło się tak mówić, jak i rozumieć.

Wiele innych korzyści

Językowy obóz zimowy to zresztą nie tylko okazja do tego, aby przyswoić nowe słownictwo. Dzieci wracają z zimowych wakacji bogatsze o nowe doświadczenia i pewniejsze siebie. Nawet te, które nie znają jeszcze dobrze języka, przynajmniej raz na jakiś czas musiały podczas obozu odezwać się po angielsku. Raz po raz mogły się więc przekonać, że ich umiejętności językowe wcale nie są ograniczone. Pewność siebie zdobyta w Londynie może procentować także w Polsce. Dziecko może zacząć odzywać się podczas zajęć, gdy zaś nauczyciel przestanie myśleć o nim jako o uczniu, który nie robi postępów, ono samo także zmieni nastawienie do nauki.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz