Jak pomalować sufit?

23 Sty

Jak pomalować sufit?Sufit jest chyba najmniej przyjazną powierzchnią, którą można pomalować we wnętrzu domu i mieszkania. Ze względu na swoje położenie, jest on dość mało dostępny. Jego malowanie będzie więc wiązało się z dosyć sporym wysiłkiem. W poniższym artykule doradzamy, jak pomalować ten niewdzięczny element elewacji pomieszczeń.

Kolor bez refleksu

Sufit to miejsce, przy którym najczęściej mamy różnego rodzaju źródła światła. Popularne ostatnio LED-y, święcące światłem białym, tworzą więc na białych sufitach niesamowite refleksy. Dlatego przed wyborem odpowiedniej farby zastanówmy się, czy nie warto kupić produktu z zawartymi w jego wnętrzu cząstkami tytanu. Gwarantują one dużą matowość i eliminują charakterystyczne zjawisko nierówności powierzchni.

Jaki kolor wybrać?

Paleta kolorów farb do ścian jest znacznie większa, niż w przypadku farb do sufitów (zobacz). Dlatego wybór powinien być tu o wiele łatwiejszy. Najczęściej do malowania sufitu wybieramy kolor biały, ale nie jest to konieczność. Możemy zdecydować się również na farby pastelowe. Nie polecamy kolorów ciemnych i mocnych. Pochłaniają one mnóstwo światła, przez co same wnętrze wydaje się ciężkie, ponure i zaciemnione.

Jak przygotować sufit do malowania?

  1. Na samym początku oklejmy taśmą malarską wszystkie ściany okalające sufit. Wtedy mamy pewność, że powierzchnia farby będzie nałożona równo.

  2. Sprawdźmy powierzchnię sufitu pod kątem ewentualnych niedoróbek. Jeśli znajdziemy gdzieś jakieś braki, koniecznie je zaklejmy, najlepiej odrobiną gładzi bądź innego materiału.

  3. Sprawdźmy, czy na powierzchni sufitu nie ma elementów, których z jakiś powodów nie można malować. Mogą to być różnego rodzaju lampy, bądź też elementy dekoracyjne. Jeśli takie elementy są, koniecznie zabezpieczmy je przed oddziaływaniem farby.

  4. Jeśli mamy taką potrzebę, możemy do naszej farby dolać wody (oczywiście wszystko w granicach podanych przez producenta). Wtedy kolory farb do ścian i sufitów będą o wiele delikatniejsze i bardziej pastelowe.

  5. Zbyt duża wilgotność w pomieszczeniu może doprowadzić do pojawienia się na suficie charakterystycznych przebarwień.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *