Dotacje na rozwój firmy

Jeśli nie dysponujemy odpowiednim kapitałem, żeby otworzyć własną firmę lub rozwinąć się na rynku możemy pokusić się o pozyskanie dotacji na rozwój firmy. Także w obrębie funduszy unijnych możemy ubiegać się o pożyczki, które co prawda należy zwrócić ale pozyskamy znacznie lepsze niż komercyjne warunki spłaty oraz znacznie łatwiej niż kredyt.

O ile oczywiście spełnimy określone w danym programie warunki. Źródeł finansowania dotacji jest wiele dlatego warto zapoznać się z możliwościami wsparcia, być może nasza firma doskonale wpisuje się w preferowane specjalizacje.

Nie warto czekać

Obecnie trudno jest o unijne dofinansowanie na rozwój firmy w formie bezzwrotnej dotacji. Wszystko zależy od tego na ile uda nam się umiejscowić swoją firmę oraz przedstawiany do dofinansowania dla firm projekt w obszarach dla których dany program czy fundusz jest dedykowany. Kluczowym tu w procesie, którego zwieńczeniem ma być dotacja na rozwój firmy wydaje się być odpowiednie rozeznanie zasad i warunków konkursu do którego aplikujemy. Równie istotne jest odpowiednie skonstruowanie wniosku i przygotowanie precyzyjnego biznesplanu.

Wszystko musi być dokładnie przemyślane

Nie ma w zasadzie znaczenia, jeśli chodzi o skuteczność czy sięgamy do programów regionalnych czy krajowych. Tu przede wszystkim powinno się brać pod uwagę kwestie skali i tego w jakie specjalizacje możemy lepiej wpisać nasz projekt, na który występujemy o dofinansowanie dla firm. Większe i kosztowniejsze projekty łatwiej sfinansować z programów krajowych, natomiast te, które wymagają skromniejszych funduszy zwykle lepiej prezentować w ramach programów regionalnych takich jak na przykład obecnie realizowany program Polska Wschodnia dedykowany makroregionowi, w którego skład wchodzi województwo lubuskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i podkarpackie.

Warto pamiętać, że istnieje możliwość dofinansowania firmy na każdym etapie jej działalności. Także na założenie firmy. W tym wypadku warto skorzystać także z korzystnych (tanich) pożyczek dla młodych przedsiębiorców.

Więcej szczegółów dostępnych na stronie

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz