Do czego służą pyłomierze?

Do czego służą pyłomierzeZ reguły nie zwracamy uwagi na jakość powietrza, którym oddychamy. Najczęściej na złą jakość powietrza uskarżamy się w sezonie jesienno-zimowym. Dopiero wtedy do większości z nas dociera, że powietrze jest pełne różnego rodzaju zanieczyszczeń i pyłów. Do ochrony środowiska naturalnego przyczyniają się urządzenia pomiarowe, które pozwalają zmierzyć emisję pyłów. Urządzenia te to pyłomierze. Najszersze zastosowanie pyłomierze znalazły w różnych gałęziach przemysłu. Nie można bowiem zapomnieć, że są takie działy przemysłu, w których pracownicy każdego dnia narażeni są na działanie pyłów. Najwięcej pyłów powstaje w zakładach, w których różne materiały poddawane są obróbce metodą kruszenia, szlifowania czy polerowania. Także w wielu firmach transportowych pracownicy są narażeni na szkodliwe działanie pyłów.

Rodzaje pyłomierzy

Wśród pyłomierzy można wyróżnić specjalistyczne mierniki wykorzystywane w przemyśle. Wśród nich są między innymi pyłomierze, które służą do pomiarów stężenia pyłów w kominach przemysłowych i kanałach. Urządzenia te umożliwiają ciągłe monitorowanie ich stężenia. Bardzo często ten rodzaj pyłomierzy stosowany jest jednocześnie z monitorami nieszczelności (sygnalizują one, że nastąpiło uszkodzenie stosowanych w kominach i kanałach filtrów workowych). Pyłomierze mogą współpracować również z urządzeniami, które sygnalizują, że doszło do wzrostu zapylenia. Specjalnym rodzajem pyłomierzy są te, które można stosować do mierzenia emisji pyłów w strefach zagrożonych wybuchem. Pyłomierze to urządzenia niezwykle precyzyjne. Mogą mierzyć cząstki pyłu bardzo różnej wielkości: począwszy od tych najmniejszych do tych, których średnica wynosi nawet kilkadziesiąt nanometrów. Wśród pyłomierzy wyróżnić można urządzenia zarówno przenośne jak i stacjonarne.

Pył, którego stężenie jest bardzo wysokie jest groźny dla zdrowia, niekorzystnie wpływa także na środowisko naturalne. Stąd też w wielu dziedzinach przemysłu często wykorzystywanymi urządzeniami pomiarowymi są pyłomierze.

Różne rodzaje pyłomierzy można znaleźć w specjalistycznych sklepach jak test-therm: https://www.test-therm.pl/katalog-produktow/pylomierze

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz