Dlaczego malując drewno i metal sięgamy po emalie akrylowe?

Drewno to wyjątkowo popularny materiał budowlany. Nic więc dziwnego, że mamy z nim do czynienia także w przypadku niezliczonej liczby elementów przeznaczonych do wykończenia i wyposażenia domu. Do jego malowania, podobnie jak ma to miejsce w przypadku malowania metalu, najczęściej wykorzystywane są farby akrylowe. Nie są to jedyne rozwiązania, z jakimi mamy do czynienia na rynku, warto więc zadać sobie pytanie o to, dlaczego właśnie po nie sięga się najczęściej.

Akryl i jego zalety

Dlaczego malując drewno i metal sięgamy po emalie akrylowe?

Choć drewno może być malowane także z wykorzystaniem farby olejnych, zwykle to emalia akrylowa do drewna i metalu jest przez nas brana pod uwagę w pierwszej kolejności. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi można szukać przede wszystkim w walorach zapachowych farb. Dziś farby olejne znane są ze swojej wytrzymałości, ciągle jednak charakteryzują się także specyficznym, nieprzyjemnym zapachem. Co gorsza, zapach ten może z powodzeniem utrzymywać się nawet przez kilka tygodni i choć pomalowaliśmy już mieszkanie, nadal nie możemy z niego z tego powodu korzystać.

Farby akrylowe do drewna i metalu charakteryzują się tym, że są wodorozcieńczalne. W praktyce oznacza to, że nie mają przykrego zapachu, można więc wykorzystywać je choćby do malowania mebli, boazerii i ram. Co więcej, z powodzeniem można stosować je nawet w pokojach dziecięcych, które przecież powinny być otoczone szczególną troską podczas malowania.

Atut przyczepności

Osoby, które decydują się na wybór emalii akrylowej do drewna oraz metalu, zwracają jednak uwagę nie tylko na jej neutralny zapach. Inną zaletą farb akrylowych okazuje się ich duża przyczepność, a co za tym idzie – łatwość malowania. Przyczepność można docenić zarówno wtedy, gdy maluje się ściany, jak i inne powierzchni, jeśli zaś doda się do tego szybkość schnięcia, jasnym stanie się to, że farby akrylowe mogą ograniczyć do minimum niedogodności, jakie zwykle kojarzone są z malowaniem. Oczywiście, należy pamiętać o tym, że emalie różnych producentów mogą nieznacznie odbiegać od siebie parametrami, jakie posiadają.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz