Czym pomalować kuchnie?

Malowanie kuchni i jej utrzymanie w czystości to wyzwanie dla każdej gospodyni domowej. To bowiem to pomieszczenie jest narażone na najszybsze zabrudzenie się i jeśli zostało źle przygotowane w sensie pierwotnym, to bardzo szybko z ładnej kuchni, przeobrazi się ona w starą zaniedbaną.

Część powierzchni kuchennych, które są najbardziej narażone na działanie pary wodnej, brudu i chlapiącego tłuszczu możemy wyłożyć płytkami ceramicznymi. Są one najłatwiejsze w utrzymaniu w czystości i odporne na wilgoć i ewentualny tłuszcz, pryskający z patelni. Jednak co zrobić z resztą ścian? Teoretycznie możemy zastosować tu tapety do kuchni, ale nie będą one tak atrakcyjne, jak pomalowana ściana. Zostaje nam zatem malowanie.

Czym pomalować kuchnie?

Farby do kuchni powinny zostać specjalnie dobrane, pod kątem obciążeń, które będą musiały znosić. Przede wszystkim farby do kuchni powinny przepuszczać parę wodną, zabezpieczać ściany przed wilgocią oraz powstawaniem niebezpiecznych pleśni i grzybów. Ważne, aby były odporne na wnikanie brudu i tłuszczu, ale jednocześnie umożliwiały czyszczenie powierzchni, bez szkody dla powłoki farby.

Specjalistyczne farby przeznaczone do tego typu pomieszczeń znajdziemy oczywiście bez większych problemów w sklepach budowlanych. Kiedy będziemy dokonywali już bezpośredniego wyboru, szczególną uwagę zwróćmy zwłaszcza na klasę wytrzymałości. Wyróżniamy tutaj trzy klasy. Klasa I oznacza, że farba ma wysoką odporność mechaniczną, co pozwala na szorowanie na mokro. Klasa II sprawia, że farba jest odporna na zmywanie, a klasa III – odporna na czyszczenie na sucho. Do naszych pomieszczeń kuchennych, gdzie musimy się liczyć z wysokim poziomem wilgoci, najlepsza będzie farba o I klasie wytrzymałości. Niestety musimy się liczyć z tym, że im wyższe parametry, tym droższa będzie dana puszka farby.

Ostatecznie do kuchni warto też wybierać farby z połyskiem. Ma ona bowiem dużo lepsze właściwości, a co więcej jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, co w pomieszczeniu, gdzie ściany są nieustannie dotykane, jest niezwykle istotne.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz