Czy opłaca się brać kredyty samochodowe?

Czy opłaca się brać kredyty samochodowe?

Kredyty celowe traktowane są w dzisiejszych czasach często jako coś z bagażem zupełnie nikomu niepotrzebnych problemów. Po co bowiem bawić się chociażby w kredyty samochodowe, jeśli mona po prostu wziąć kredyty gotówkowe i za uzyskane w ten sposób pieniądze kupić sobie samochód?

Jest to zdecydowanie prostsze i nie wymaga żadnych dodatkowych kroków. W praktyce może to być jednak nie do końca mądry pomysł.

Ryzyko dla banku

Najważniejszą kwestia dla klienta są koszty kredytu, a dla banku najważniejsze jest to, jakie jest ryzyko jego udzielenia. Jeśli bowiem co 10 kredyt nie będzie się bankowi spłacał, oznacza to straty prowadzące do bankructwa. A jeśli nawet nie weźmiemy pod uwagę złej woli kredytobiorców i skupimy się na samych sytuacjach losowych uniemożliwiających ludziom spłacanie zadłużenia, liczba kilku procent niespłacanych kredytów wcale nie będzie w jakiś specjalny sposób nieprawdopodobna. Wręcz przeciwnie, będzie można ją bezpiecznie założyć. Dlatego teoretycznie banki powinny mocno wywindować swoje oprocentowanie, by ich zyski były większe od strat tym spowodowanych. W praktyce oczywiście nikt by nie wziął bardzo drogich kredytów. Dlatego banki muszą się zabezpieczać poprzez odpowiednie zastawy i kredyty samochodowe realizują ten cel w sposób znakomity. Sprawdź również https://www.santanderconsumer.pl/kredyty-samochodowe/kredyt-samochodowy,1.html

Zabezpieczenie

Jeśli chodzi o kredyty samochodowe, zabezpieczenie jest oczywiste. Jest to po prostu samochód. Bank wie, że jeśli klient nie będzie spłacał zadłużenia, dostanie jego samochód i z niego odzyska zainwestowane pieniądze. Ryzyko drastycznie spada. W ten sposób można założyć bardzo niski poziom niespłacanych kredytów, przez co wymagane przez bank oprocentowanie będzie bardzo niskie. W przypadku kredytów gotówkowych takiego zabezpieczenia nie ma, więc bank jest zmuszony do zaoferowania gorszych warunków swoim klientom. Zawsze oczywiście trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie oferty, ponieważ kredyty samochodowe wcale nie muszą być lepsze od kredytów gotówkowych, ale ogólna zasada mówi, że kredyty samochodowe są zazwyczaj wyraźnie lepsze od swoich gotówkowych odpowiedników.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz