Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu?

Decydując się na zakup pojazdu mechanicznego, jakim jest samochód, nie wystarczy tylko znaleźć odpowiedni model, by móc cieszyć się bezpieczną jazda, trzeba także pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu, które w naszym kraju jest wymagane. Oczywiście warto też wcześniej zorientować się, jakie są zasady wykupienia polisy, jakie koszty dodatkowe trzeba będzie ponieść a przede wszystkim, które towarzystwo ubezpieczeniowe wybrać.

Samo OC samochodu to nie wszystko, warto też nabyć dodatkowe pakiety, które będą chroniły również pasażerów. Przed podpisaniem umowy kupna pojazdu trzeba koniecznie sprawdzić, czy poprzedni właściciel takowe ubezpieczenie posiadał, jeśli tak to, jaki czas jest jeszcze ważne, bo czasem może okazać się, iż pojazd nie posiada ważnego OC, więc nie będzie mógł na kołach jechać do miejsca docelowego, lecz niestety trzeba będzie opłacić lawetę. Nabywając auto wraz z ubezpieczeniem, nie ma konieczności zwierania nowego, gdyż, jeśli warunki są dogodne można je po prostu przepisać na nowego właściciela, co na pewno pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, bo zgromadzenie całej dokumentacji na pewno będzie stresujące.

Niska składka ubezpieczenia

Radość z niskiej składki ubezpieczeniowej może być jednak pochopna, bo jeśli chce się wykupić dodatkowe ubezpieczenie Assistance, którego wcześniejszy właściciel nie posiadał czy nawet NNW stawka znacznie wzrośnie. W wielu przypadkach firmy ubezpieczeniowe, mimo iż polisa została opłacona na cały rok przez sprzedającego, na nowo przelicza koszty ubezpieczenia, uwzględniając zniżki nowego nabywcy, więc może zdarzyć się też tak, że trzeba będzie dopłacić do niej. W momencie, gdy sprzedający posiada mniej przywilejów niż osoba kupująca także warto zwrócić się do danego zakładu ubezpieczającego o ponowne naliczenie kosztów, gdyż mogą z kolei znacznie się zmniejszyć. Oczywiście takie informacje można samemu sprawdzić, bo OC kalkulator jest ogólnie dostępny i w prosty sposób można sprawdzić, czy wysokość polisy została naliczona w sposób prawidłowy.

Brak obowiązku kupna auta z polisą

Osoby nabywające nowe pojazdy powinny także wiedzieć, iż nie ma obowiązku zakupu auta wraz z polisą podpisana przez ostatniego właściciela. Zawsze można z niej zrezygnować, wtedy sprzedający otrzyma zwrot poniesionych kosztów, jeśli oczywiście OC było ważne. Ogólnie rzecz biorąc, warto dokładnie sprawdzić wszystkie szczegóły nie tylko te dotyczące stanu technicznego pojazdu, lecz także te związane z ubezpieczeniem go, bo to również jest sprawa priorytetowa, która nie może być odłożona na późniejszy czas, jeśli chce się od razu wsiąść za kierownice.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz