Co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym?

Przed nami święta Bożego Narodzenia. To czas, gdy czeka nas mnóstwo wydatków, a banki kuszą promocyjnymi ofertami kredytów gotówkowych. Co warto wiedzieć o tym kredycie?

Komu bank może go udzielić?

Kredyty gotówkowe dostępne są dla wszystkich osób, które mają stałe dochody. Kwota przyznanego kredytu może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z reguły klienci rzadko decydują się na wzięcie kredytu gotówkowego w kwocie wyższej niż 200 000 złotych. Dochodem honorowanym przez banki są nie tylko zarobki wynikające z umowy o pracę. Kredyt gotówkowy mogą otrzymać również osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę. Również dochody z działalności gospodarczej mogą być podstawą do ubiegania się o kredyt gotówkowy. O tym, czy zostanie on przez bank udzielony decyduje zdolność kredytowa. Mianem tym określany jest wskaźnik, który pokazuje, jaką kwotę i na jaki okres bank może pożyczyć danej osobie tak, aby kredytobiorca nie miał problemów ze spłaceniem banku. Ocena zdolności kredytowej odbywa się na podstawie analizy dochodów i stałych wydatków ponoszonych przez przyszłego kredytobiorcę. Pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę także liczbę osób, które pozostają na utrzymaniu kredytobiorcy. Sprawdzana jest również jego wiarygodność na podstawie informacji zgromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej. W gorszej sytuacji znajdą się osoby, które swoje wcześniejsze zobowiązania wobec banków spłacały z opóźnieniem.

Co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym?

Formalności i koszty związane z kredytem

Formalności związane z kredytem gotówkowym są mało skomplikowane, przebiegają więc stosunkowo szybko. Wniosek o udzielenie kredytu można złożyć osobiście w placówce banku lub przez internet. W przypadku wydania pozytywnej decyzji pieniądze przelewane są na wskazane konto bardzo szybko – najpóźniej na drugi dzień po podpisaniu umowy kredytowej. Decydując się na kredyt najczęściej zwracamy uwagę na wysokość jego oprocentowania nominalnego. Zgodnie z prawem, które obowiązuje w naszym kraju w skali rocznej nie może ono być wyższe niż 10 procent. Nominalne oprocentowanie to tylko jeden z kosztów kredytu. Składają się na nie wszystkie opłaty dodatkowe, które pobiera bank. Również ubezpieczenie, jeśli bank go wymaga. Jaki jest całkowity koszt kredytu poznamy zapoznając się z wysokością RRSO. Obowiązkiem banku jest informowanie klientów o wysokości RRSO jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej. Przed podjęciem decyzji warto zapytać o wysokość karnych odsetek na wypadek opóźnienia w terminowym zapłaceniu raty oraz o wysokość opłat związanych z ewentualnym wydłużeniem okresu kredytowania.

Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem https://www.mbank.pl/indywidualny/kredyty/kredyty-gotowkowe/

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz