Co warto wiedzieć o dodatkach do oleju?

Choć termin dodatek do oleju zwykle nie kojarzy się kierowcom najlepiej, obecnie warto dać mu szansę. Dziś nie musi się on już kojarzyć przecież wyłącznie z „zagęszczaczem”, a wiele dodatków jest w stanie rozwiązać większe i mniejsze problemy generowane przez silnik pojazdu.

Kiedy zainteresować się dodatkami do oleju?

O dodatkach do oleju warto zacząć myśleć w tym samym momencie, w którym dostrzeżemy pierwsze nieprawidłowości związane z pracą silnika. Zwykle jest to niebieski dym wydobywający się z rury wydechowej. Niepokoić powinno nas również to, że ciągle jesteśmy konfrontowani z koniecznością dolewania oleju. Nie powinniśmy zapominać o dodatkach do oleju także wówczas, gdy nasz samochód ma przeznaczenie sportowe, a także wtedy, gdy jesteśmy w posiadaniu auta z DPF. W tym ostatnim przypadku zjawisko zapychania filtra jest niemal nagminne, a winne są mu w dużej mierze właśnie oleje, które posiadają mniej dodatków niż te, które dedykowane są innym autom.

Co potrafią dodatki do oleju?

Gdy mówimy o dodatkach do oleju, obecnie w pierwszej kolejności wspominamy o modyfikatorach tarcia. Rozwiązania tego rodzaju są w stanie poprawiać właściwości smarne, choć nie stanowią wcale monolitu. Najczęściej dzieli się je na te, które mają działanie mechaniczne, a także na te, dla których charakterystyczne jest działanie mechaniczno-chemiczne. Niektórzy kierowcy obawiają się stosowania modyfikatorów tarcia mając w pamięci to, że mogą one zwiększyć lepkość oleju. Rzeczywiście, jeszcze jakiś czas temu nie była to wcale sytuacja nietypowa, dziś jednak tego rodzaju dodatki do oleju przechodzą do historii.

Mówiąc o dodatkach nie można nie wspomnieć także o tych, które są stworzone z myślą o nowszych silnikach. Ich znakiem rozpoznawczym jest przede wszystkim podwójne działanie. Pozwalają one na tworzenie trwałej powłoki na kolejnych elementach silnika, co zapobiega ich niszczeniu się. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że odpowiednio wzbogacony olej sprawia, że silnik nie tylko pracuje ciszej, ale również zużywa się wolniej. Przykładem może być tu dodatek TEC 2000.

Jak uniknąć błędów?

Dodatki do oleju to ciekawe rozwiązanie, które pozwala na cieszenie się szeregiem korzyści. Sięgając po nie warto jednak zachować ostrożność. Najpoważniejszym błędem jest stosowanie tych, których źródło pochodzenia jest trudne do ustalenia. Wskazane jest więc kupowanie ich jedynie u sprawdzonych dystrybutorów.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz