Pełna księgowość – co to takiego?

1 Mar

Pełna księgowość – co to takiego?Pełna księgowość, w przeciwieństwie do księgowości uproszczonej, to system bardzo rozbudowany, skomplikowany, wymagający precyzyjnych działań księgowo-rachunkowy.

Pełna księgowość stanowi istotną część rachunkowości, służąc przede wszystkim do kontroli, analizy oraz generowania informacji na temat kondycji finansowej przedsiębiorstwa w danym momencie lub na przestrzeni określonego okresu rozliczeniowego.

Do czego służy pełna księgowość?

Wbrew pozorom, pełna księgowość służy nie tylko do obliczania podatku, choć to zadanie także jest ujęte w przedmiotowej specyfikacji, ale nade wszystko pozwala stworzyć pełny i przejrzysty obraz finansów przedsiębiorstwa.
Zasadniczym elementem, który wyróżnia pełną księgowość, jest system podwójnego zapisu, czyli konieczność zaksięgowania każdej operacji na dwóch kontach, co ważniejsze, ewidencja obejmuje praktycznie każdy grosz, który pojawia się w firmie w jakiejkolwiek postaci, konieczne jest także księgowanie operacji bezgotówkowych, które mogą znaleźć odbicie w wynikach finansowych – przykładem może być w tym przypadku utrata środków trwałych, groźba wypłaty odszkodowania itp. Wszystkie operacje realizowane są w oparciu o przepisy wynikające z ustawy o rachunkowości.

Kiedy należy stosować pełną księgowość?

Pełna księgowość jest wykorzystywana przede wszystkim w dużych przedsiębiorstwach, w których przepływ środków finansowych i materialnych jest bardzo duży i płynny. Pełna księgowość zapewnia możliwość optymalnej analizy i kontroli przedsiębiorstwa pod kątem stricte ekonomicznym, praktycznie na każdym etapie rozwoju.
Zdecydowanie rzadziej konieczność prowadzenia pełnej księgowości pojawia się w przypadku małych firm, dla których fakt ten oznacza konieczność skorzystania z pomocy doświadczonej i kompetentnej księgowej oraz dodatkowe koszty związane ze wspomnianą obsługą księgową. Samodzielne prowadzenie pełnej księgowości przez amatorów jest praktycznie nierealne i zamiast pożądanych korzyści finansowych, może przynieść straty stanowiące efekt błędnych decyzji, dlatego w takim wypadku warto skorzystać z usług biur rachunkowych, prowadzących outsourcing księgowy.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *